GELDİM,,GÖRDÜM,,DUYDUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
GELDİM,,GÖRDÜM,,DUYDUM

SENDE MERAK EDIYORSAN ,,,GEL,,GOR,,,DUY

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Bilgisayar hakkında...2

YazarMesaj
Admin
Admin

Bilgisayar hakkında...2 Empty
MesajKonu: Bilgisayar hakkında...2   Bilgisayar hakkında...2 Icon_minitimePaz Nis. 20, 2008 6:00 am

Veri Tabanı Dosyaları
İlk adım bilgisayar tablosunu eşleniği olan DNS verisine çevirmek olacaktır. DNS bir çok değişik dosya içerir: tüm bilgisayar isimlerini IP-adreslerine çeviren bir dosya bulunur. Diğer dosyalar IP adreslerini bilgisayar adreslerine tekrar çevirirler. IP adreslerinden bilgisayar isimlerini aramaya tersine adres arama adı verilir ve her ağın kendi tersine adres arama dosyası vardır.
İsimleri adreslere çeviren dosyayı çağırdım.named.hosts. Adresleri isimlere çevirmek için ise şu dosyayı çağırdım: named.249 and named.253 Bu dosyalar hayali şirketin iki ağına ilişkindir. Siz bu dosyalar için istediğiniz ismi seçebilirsiniz. Bununla birlikte ben bunlara Veri Tabanı dosyaları diyeceğim.
Bundan ötesi her sunucu için aşağı yukarı aynı olan iki veri tabanı dosyası daha blunmaktadır. Bunlara ben named.cache and named.local.
diyeceğim.
Bu veri tabanı dosylarını birleştirmek için, isim sunucusu – ile başlayan bir dosyaya ihtiyaç duyar. BIND kullanıldığında bu dosya genelde /etc/named.bootolur. Veri tabanı dosyaları DNS için özeldir. Başlangıç dosyası isim sunucusu tanımı için – dir.

Kaynak Kayıtları
Bu dosyalarda bulunan çoğu elemana DNS kaynak kayıtları denir. DNS referanslarına göre kaynak kayıtları aşağıdaki sırada olmalıdır.
• SOA kayıdı: Bu etki alanı için yetkiyi işaret eder.
• NS record: Bu etki alanı için isim sunucusunu işaret eder.
Aşağıdaki kayıtlar bu etki alanı için bilgisayar bilgisiniz gösterir.
• A: Adres için isim haritası
• PTR: Adresden isim çözücü(ters harita)

• CNAME: kanonik isim (Takma isimler için resmi isim)

• TXT: yazılı bilgi
• RP: sorumlu kişi
Yorumlar: Yorum ve boş satır eklemek DNS dosyalarının daha okunabilir olmasını sağlar. Yorumlar nokta veya virgül ile başlar ve satırın sonunda biterler. İsim sunucuları yorumları da boş satırlar gibi atlarlar.
SOA kayıdı:
Her veri tabanı dosyasının kaynak kaydı SOA kaydıdır. (Yetkinin başlaması) SOA kaydı bu etki alanı içerisinde bulunan bilgisayarlar için en iyi bilgi kayanğının bu isin sunucusu olduğunu ifade eder. Bizim isim suncumuz -augustiner- SOA kaydından dolayı "alcomat.com" etki alanı için yetkilidir. Bir SOA kaydı named.hosts, named.249 ve named.253 için gereklidir. "named.hosts" dosyasında aşağıdaki SOA kaydını ayarlayacağız.

SOA record

alcomat.com. IN SOA augustiner.alcomat.com. juan.mahou.alcomat.com. (
1 ; Serial for updates
10800 ; Refresh after 3 hours
3600 ; Retry after 1 hours
604800 ; Expire after 1 week
86400 ) ; Minimum TTL of 1 week

"alcomat.com" ismi ilk sütunda olmalıdır.isimlerin sonuna bir noktalı virgül koymak çok büyük önem taşır. ! Eğer bu yapılmazsa "alcomat.com" etki alanı ismi otomatik olarak eklenir, ve bu hiç bir anlama gelmez. Sizeabbreviations ile uğraştığınızda gerekli açıklamayı yapacağım.
"IN" internet için koyulmuştur. Diğer sınıflar da mevcuttur fakat genelde kullanılmazlar.
SOA'dan sonra ilk isim olan augustiner.alcomat.com bu bilgi için isim sunucusudur.İkinci isim,juan.mahou.alcomat.com, bu dosyayı hazırlayan kişinin mail adresidir.(Eğer ilk noktayı @ ile değiştirirseniz.) BIND bu sebeple başka bir kaynak kaydı tutar:RP (Sorumlu Kişi).
Parantezler SOA kaydının bir çok satıra yayılmasını engeller. Genelde parantezler arasındaki satırlar bizim hayali ağımızda kullanmadığımız ikincil isim sunucusunu belirtmek için kullanılır.Bu konu yazının br dahaki sürümünde anlatılacaktır.
Benzer SOA kayıtları named.249 and named.253dosyalarına da eklenir. Bu dosyalarda alcomat.com'un SOA kaydının ilk isminin in-addr.arpa üzerinde değiştirilmelidir: 249.249.192.in-addr.arpa ve 253.253.192.in-addr.arpa şeklinde olmaldır. < p>
NS kaydı:
Veri tabanı dosyamıza ekleyeceğimiz ikinci satır NS kaydıdır. Etki alanımızın NS kayıtları;

NS kaydı
alcomat.com. IN NS augustiner.alcomat.com.
alcomat.com. IN NS tubo.alcomat.com.
Bu kayıtlar bize "alcomat.com" için iki isim sunucusunun bulunduğunu göstermektedir. İsim suncuları "augustiner" ve "tubo" üzerinde bulunmaktadır. "tubo", (ağ geçidimiz) gibi birden fazla eternet bağlantısı içeren bilgisayarlar ağa iyi bağlı oldukları için isim sunucusu olmak için mükemmel seçimlerdir.İlk olarak bunlar bilgisayarlar tarafından doğrudan ulaşılabilirler ve bazı durumlarda yönlendirici olarak hizmet görürler, ve iyi takip edilirlerse hiç bir zaman kapanmazlar.
Aynen SOA kayıtları gibi NS kayıtlarını da dosyalara ekleyeceğiz. named.249 and named.253.
Adres ve Takma isim kayıtları:
Bir dahaki adım adreslerin isimlerle eşleştirilmesidir. Aşağıdaki kaynak kayıtlarını named.hosts dosyasına ekleriz.

A kaydı

;
;bilgisayar adresi
;

localhost.alcomat.com. IN A 127.0.0.1
mahou.alcomat.com. IN A 192.253.253.2
augustiner.alcomat.com. IN A 192.253.253.3
polar.alcomat.com. IN A 192.253.253.4

;
;çoğul yerli bilgisayarlar
;

tubo.alcomat.com. IN A 192.253.253.1
tubo.alcomat.com. IN A 192.249.249.1

;
; Takma isimler
;

edel.alcomat.com. IN CNAME augustiner.alcomat.com.
pol.alcomat.com. IN CNAME polar.alcomat.com.
tu.alcomat.com. IN CNAME tubo.alcomat.com.
tub249.alcomat.com. IN A 192.249.249.1
tub253.alcomat.com. IN A 192.253.253.1

İlk iki blok sizi şaşırtmayacaktır. "A" her adresin ve kaynak kaydının bir adrese isim eşlediğini gösterir.Tubo bir yönlendirici olarak çalışır ve iki kaynak kaydı olduğu için adresine ilişkin iki adet isim bulunmaktadır.
Üçüncü blok takma isim tablosudur. İlk iki takma ad bir "CNAME"(kanonik isim) kaynak kaydı yaratacaktır. Bununla birlikte diğer iki takma isim içinde adres kaydı yaratacağız.
Bir isim suncusu bir isim aradığında ve ilgili CNAME kaydını bulduğunda bunu ilk olan bilgisayar ismiyle değiştirir ve aramaya devam eder. Örneğin eğer isin sunucusu "tu" yu arıyorsa "tubo" yu aramasını söyleyen CNAME'i bulur ve "tubo" yu arar. "tubo" bulunduğunda 192.249.249.1 ve 192.253.253.1 geri döndürülür.
Son iki satır ise özel bir problemi çzömek için kullanılırlar. Bir ağ geçidiniz olduğunu düşünün ve "tubo" ve siz bir arabirimi test etmek istiyorsunuz.Genelde uygulanan bir çözüm arabirime bir "ping" gönderip çalışıp çalışmadığını gözlemlemektir. "ping tubo" yazdığınızda isim sunucusu iki yönü de döndürür. Bizim tablomuzda tub249 ve tub253 için takma isim kullanmadık çünkü bu iki tarf için de takma ismin geri döndürülmesi anlamına gelmekteydi. Bundan kaçınmak için, sadece "A" kullanarak iki arabirimi de ifade ettik. Tubo'nun arabirminin 192.249.249.1 olduğunu ispatlamak kullanıma hazırdır. "ping 249" komutunu gönderirsek sadece bir adrese gideceği için "tub253" ile aynı şekilde çalışacaktır.
Şimdi bunun için birgenel kuraloluşturalım:
Eğer bir bilgisayar birden fazla network bağlantı aracına sahipse, "A" adres kaydı yaratılarak her takma adın bir adres için tekil olması sağlanır.
tub249 veya tub253 gibi isimleri kullanıcıları tanımlamak için kullanmayın. Bunlar sadece sstem yönetimine hizmet için kullanılırlar ve kullanıcı bunları kullanmaz.

PTR kayıtları
Şimdi haritalarımızı isimlendirmek için adres oluşturacağız. named.249 dosyası 192.249.249. ağı için bilgisayarların haritasını içerir. Bu harita için kaynak kaydı PTR(Pointer, gösterici) kaydıdır. Bu ağ üzerindeki her bilgisayarda bir kayıt bulunur. Bu adres ters sıra ile yazılır ve sonuna in-addr.arpa eklenir.
Aşağıdaki kayıtlar 192.249.249 ağı için PTR kayıtlarıdır.

PTR kayıtları

1.249.249.192.in-addr.arpa. IN PTR tubo.alcomat.com.
2.249.249.192.in-addr.arpa. IN PTR whisky.alcomat.com.
3.249.249.192.in-addr.arpa. IN PTR brandy.alcomat.com.
4.249.249.192.in-addr.arpa. IN PTR vodka.alcomat.com.

Tubo'nun iki ağ arabirimi olduğu için iki adresi olduğunu hatırlayın. Bununla birlikte 192.249.249 ağına doğrudan bağlı olduğu için sadece biri gözükür. named.253 için de aynı şekilde çalışır.
https://dusundum.yetkin-forum.com

Bilgisayar hakkında...2
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-